ضرایب دروس برای قبولی در رشته پزشکی – دروس مهم عمومی و اختصاصی

رشته پزشکی در کنکور تجربی جزو رشته های پر متقاضی است و دانشگاه های علوم پزشکی روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد این رشته را با ظرفیت پذیرش های متفاوت ارائه می نمایند. شما به عنوان داوطلب کنکور تجربی که قصد قبولی در یک رشته مثل رشته پزشکی را دارید ، پیش از هر اقدامی و قبل از برنامه ریزی برای کنکور ، ابتدا باید بدانید کدام دروس اهمیت بیشتری دارند و کسب درصد بالا در کدام دروس می تواند به شما در کسب رتبه بهتر کمک کند. با توجه به تقاضای زیادی که برای قبولی در رشته پزشکی وجود دارد ، در این مطلب می خواهیم ضرایب دروس برای قبولی در کتاب های ترم اول پزشکی را بررسی کنیم تا شما با دروس عمومی و اختصاصی مهم برای قبولی در این رشته آشنا شوید.

ضرایب دروس برای قبولی در رشته پزشکی

برای اطلاع از ضرایب دروس مهم جهت قبولی در رشته پزشکی ، لازم است از زیر گروه این رشته مطلع شوید. در کنکور تجربی رشته ها در 5 زیر گروه دسته بندی می شوند که اکثر رشته های پزشکی و پیراپزشکی در زیر گروه یک قرار دارند. در تمام این زیر گروه ها ، ضرایب دروس عمومی یکسان است ولی دروس اختصاصی ضریب متفاوتی دارند.

ضرایب دروس عمومی کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی

 • زبان و ادبیات فارسی : ضریب 4
 • معارف فرهنگ و معارف اسلامی :  ضریب 3
 • زبان عربی : ضریب 2
 • زبان خارجی : ضریب 2

4 درس ادبیات فارسی ، زبان انگلیسی ، زبان عربی و فرهنگ و معارف اسلامی ، دروس عمومی کنکور تجربی هستند که از هر کدام 25 سوال و مجموعا 100 سوال مطرح می شود. درس ادبیات فارسی همانطور که مشاهده کردید ، ضریب 4 را دارد که به معنای اهمیت بیشتر این درس از سایر دروس عمومی می باشد و درس فرهنگ و معارف اسلامی با ضریب 3 ، رتبه دوم را از نظر اهمیت دارد.

دروس عربی و انگلیسی نیز در رتبه سوم از نظر اهمیت قرار دارند ولی به معنای کم اهمیتی آنها نیست و نباید هیچ یک از دروس عمومی را حذف کنید. در برنامه ریزی برای کنکور سعی داشته باشید که دروس مهم تر را بیشتر مطالعه کنید تا بتوانید درصد بالا کسب کنید ولی برای دروس ضریب پایین نیز حتما برنامه ریزی مطالعاتی داشته باشید.

ضرایب دروس اختصاصی کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی

کنکور تجربی از 5 درس اختصاصی تشکیل شده است که ضریب هر یک از این 5 درس در زیر گروه های مختلف ، متفاوت می باشد. در زیر گروه یک کنکور تجربی ، ضرایب دروس به شرح زیر می باشد :

 • زمین شناسی :
 • ریاضی : 2
 • زیست شناسی : 4
 • فیزیک : 2
 • شیمی : 3

مسلم است که مهم ترین درس کنکور تجربی برای قبولی در شاخه های پزشکی و پیراپزشکی ، درس زیست شناسی است که ضریب 4 را در زیر گرو یک دارد. این درس شامل 50 سوال در دفترچه اختصاصی کنکور تجربی می باشد و حدود 36 دقیقه مدت زمان پاسخگویی دارد. درس شیمی نیز با ضریب 3 ، از نظر اهمیت در رتبه دوم قرار دارد و این درس شامل 35 سوال در کنکور است.

دروس فیزیک و ریاضی ضریب 2 دارند و هر کدام شامل 30 سوال هستند. این دروس نیز مهم هستند و برای قبولی در رشته پزشکی حتما باید درصد های بالا کسب کنید بنابراین به هیچ وجه حذف دروس فیزیک و ریاضی توصیه نمی شود و در برنامه ریزی کنکور خود حداقل یک روز در میان برای مطالعه این دروس ساعاتی را اختصاص دهید.

زمین شناسی نیز ضریب 0 در زیر گروه یک کنکور تجربی دارد یعنی با کسب 100 درصد در این درس ، رتبه در زیر گروه یک شما بیشتر یا کمتر نمی شود ولی اگر به فکر قبولی در رشته داروسازی هستید ، حتما سوالات زمین شناسی را هم پاسخ دهید تا رتبه زیر گروه دو بهتری کسب کنید.

سوالات متداول

 • ضرایب دروس برای قبولی در رشته پزشکی به چه صورت است ؟

ضریب دروس برای قبولی در رشته پزشکی را در این مطلب بررسی کردیم.

 • مهم ترین درس عمومی برای قبولی در رشته پزشکی کدام درس است ؟

تمام دروس عمومی مهم هستند اما درس زبان و ادبیات فارسی بیشترین ضریب را برای قبولی در رشته پزشکی و سایر رشته های کنکور تجربی را دارد.

 • مهم ترین درس اختصاصی برای قبولی در رشته پزشکی کدام درس است ؟

در زیر گروه یک کنکور تجربی ، مهم ترین درس اختصاصی زیست شناسی با ضریب 4 است ولی دروس شیمی ، ریاضی و فیزیک هم مهم هستند.

بیوشیمی

برای درس بیوشیمی 6 واحد به صورت نظری و عملی اختصاص داده شده است. دانشجویان برای بیوشیمی نظری بایستی 85 ساعت دوره آموزشی و برای واحد عملی آن 34 ساعت را در این ترم آموزش ببینند. منبع درس بیوشیمی برای دانشجویان ترم اول پزشکی بیوشیمی لنینجر است که در ادامه چندتا از بهترین ترجمه‌های لنینجر معرفی شده است.

 • کتاب بیوشیمی لنینجر محمدنژاد
 • کتاب بیوشیمی لنینجر جعفرنژاد

آناتومی 1

درس آناتومی در ترم اول پزشکی دانشگاه تهران تحت عنوان آناتومی 1 ارائه می‌شود. آناتومی یک شامل آناتومی سینه، شكم، دستگاه ادراری تناسلی مرد و زن است. آناتومی دو شامل سر گردن و اعصاب مركزی می‌باشد. آناتومی سه شامل آناتومی اندام فوقانی و تحتانی است.

 • آناتومی گری تنه دکتر شیرازی
 • آناتومی گری تنه دکتر حسن زاده
 • آناتومی گری تنه دکتر مهدی زاده
 • آناتومی گری تنه دکتر نادیا شریفی    

قسمت بافت شناسی عمومی و بافت شناسی اختصاصی تقسیم می‌شود. دانشجویان برای بافت شناسی عمومی بایستی 17 ساعت دوره آموزشی و برای اختصاصی 34 ساعت را در این ترم آموزش ببینند.
بافت شناسی عمومی شامل: سلول و مقدمات بافت شناسی، بافت پوششی، بافت همبند خاص (سلول‌ها، رشته و ماده بنیادی) انواع بافت همبند (خون و لنف، خونسازی، غضروف و رشد آن، استخوان، استخوان سازی و ترمیم شكستگی، مفصل)، بافت عضلانی، بافت عصبی، دستگاه اعصاب محیطی و انتهای اعصاب می‌باشد.بافت شناسی اختصاصی شامل سرفصل‌های زیر است:

 • 1– دستگاه گردش خون
 • 2– دستگاه دفاعی: عقده لنفاوی، طحال، تیموس بافت،های لنفوئید، پیوند بافت‌ها
 • 3– پوست و ضمائم آن
 • 4– دستگاه گوارش، غدد بزاقی، دهان، دندان، زبان، حلق، مری، معده، روده،ها و آپاندیس، كبد و كیسه صفرا، پانكراس صفاق
 • 5– دستگاه تنفس: بینی، سینوس‌ها، حنجره، نای، ریه، جنب
 • 6– دستگاه ادراری تناسلی: كلیه، مجاری ادرار، مثانه، بیضه، مجاری منی بر، پروستات، تخمدان، رحم، لوله‌های رحم، واژن و ولو
 • 7– غدد درون ریز
 • 8– دستگاه عصبی
 • کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دکتر حسن زاده
 • کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دکتر شیرازی
 • کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دکتر نوبخت

کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دکتر عمیدی        

دوره علوم پایه پزشکی

از جمله اولین مراحل آموزش پزشکی در ایران، مرحله علوم پایه بوده و مدت آن دو سال است. در این مرحله، دانشجویان بخش اول درس های عمومی و درس های پایه را می گذرانند. تعداد واحد های ارائه شده برای این دوره، 20 واحد میباشد که دانشجویان ملزم به گذراندن آنها در هر نیمسال تحصیلی هستند و حداکثر زمان مجاز برای گذراندن این مرحله ۳ سال است. در پایان این مرحله آزمون علوم پایه پزشکی برگزار می‌شود و قبولی در این امتحان شرط ورود به مرحله بعدی است.

منابع آزمون علوم پایه پزشکی

ترم اول

عنوان درستعداد واحد
بیوشیمی(۱)تئوری2
بیوشیمی عملی1
آناتومی اندام3
روانشناسی2
تربیت بدنی(۱)1
معارف اسلامی(۱)2
بهداشت(۱)2
فیزیک پزشکی2
فارسی3
زبان پیش دانشگاهی2
زبان عمومی3
کامپیوتر2

ترم دوم

عنوان درستعداد واحد
بیوشیمی(۲)3
آناتومی تنه4
بافت شناسی تئوری3
بافت شناسی عملی1
بهداشت(۲)2
معارف اسلامی(۲)2
زبان انگلیسی(۲)3
متون اسلامی(تفسیر موضوعی قرآن)2

ترم سوم

عنوان درستعداد واحد
آناتومی سروگردن3
فیزیولوژی(۱)4
بهداشت(۳)2
زبان تخصصی(۱)3
تغذیه2
اخلاق و تربیت اسلامی2
ژنتیک2
توروآناتومی2

 ترم چهارم

عنوان درستعداد واحد
فیزیولوژی(۲)5
باکتری شناسی تئوری3
باکتری شناسی عملی1
ویروس شناسی1
ایمنی شناسی3
تاریخ اسلام2
تربیت بدنی(۲)1
زبان تخصصی(۲)3

ترم پنجم

عنوان درستعداد واحد
پاتولوژی عمومی5
جنین شناسی2
انگل و قارچ شناسی4
انقلاب اسلامی2

درس بافت شناسی علوم پایه پزشکی

معرفی آزمون علوم پایه پزشکی

دوره فیزیوپاتولوژی

این دوره، دوره ای است که دانشجویان مسائل رایج در پزشک عمومی مانند مسائل داخلی، جراحی، زنان و کودکان را می آموزند و با نحوه برخورد با بیمار و نسخه نویسی را می آموزند. این دوره یک ساله است و 6 یا 7 ترم دارد که مجموعا شامل 97 واحد میشود.

عنوان درستعداد واحد
فارماکولوژی(۱)2
فارماکولوژی(۲)2
کارآموزی بهداشت2
سمیولوژی(۱)2
سمیولوژی(۲)2
فیزیوپاتولوژی ریه2
فیزیوپاتولوژی کلیه2
فیزیوپاتولوژی گوارش2
فیزیوپاتولوژی قلب2
فیزیوپاتولوژی غدد2
فیزیوپاتولوژی خون2
فیزیوپاتولوژی روماتولوژی2
پاتولوژی اختصاصی نظری5
پاتولوژی اختصاصی علمی1
اسکیل لب2

2–طول دوره و شكل نظام :
دوره آموزش دكتراي پزشكي مجموعاً شش سال است و شامل مراحل: علوم پايه، نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي، كارآموزي باليني و كارورزي مي شود:
1 – 2- مرحله اول: (علوم پايه) – (مرحله ابتدائي آموزش پزشكي) – مدت مرحله ابتدائي پزشكي دو سال است:
در اين مرحله دانشجويان بخش اول دروس عمومي و دروس پايه و اصلي را مي گذارنند.

هدف از اين مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فيزيولوژيك او در سلامت و همچنين شناخت عوامل بيولوژيك بيماريزا و مكانيزمهاي دفاعي بدن در برابر آنها و اصول آسيب هاي بدن انسان و آشنا ساختن دانشجو با اصول مسائل بهداشتي مي باشد.
تبصره 1 – دانشجويان پزشكي مي بايست 20 واحد در هر نيمسال بطور اجباري و به ترتيبي كه توسط دانشكده مربوطه تدوين مي شود بگذرانند.
حداكثر زمان مجاز براي گذراندن مرحله اول براساس فصل هفتم (مواد 37 و 38) آئين نامه آموزش مصوب شورايعالي برنامه ريزي 3 سال مي باشد.
ساير مقررات تابع آئين نامه آموزشي مصوب شورايعالي برنامه ريزي خواهد بود.

2–2- مرحله دوم: (نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي):
مدت مرحله دوم 6 ماه است. هدف از آموزش در اين مرحله عرضه مباحثي است كه بتواند ضمن دادن آگاهي از مباني فيزيولوژيك، دانشجوئي مكانيزم بيماريها و عوامل موثر در آنها و تظاهر بيماريها و تشخيص به طريق تحليل گرانه آشنا نمايد. دانشجو در طي اين مرحله موظف به گذراندن دروس زير است.
الف – نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي
ب – پاتولوژي اختصاصي و فارماكولوژي
1 – 2- 2- نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي پس از اتمام دروس علوم پايه و در شش ماه اول سال سوم پزشكي تدريس مي شود.
2 – 2- 2 – دروس نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي مركب از مباحث بيماريهاي گوارش قلب و گردش خون (هر يك به مدت چهار هفته)، غدد داخلي و متابوليسم، كليه، خون و روماتولوژي و ريه (هر يك به مدت سه هفته) همراه با فارماكولوژي و پاتولوژي اختصاصي و نشانه شناسي طي شش ماه بشرح زير تدريس مي شود.
الف – صبحهاي دو هفته اول به تدريس مقدمه درس نشانه شناسي اختصاص مي يابد.
ب – از آن پس دانشجو هفته اي يك روز صبح در بخشهاي باليني به آموزش نشانه شناسي ميپردازد و حداكثر تا 12 ساعت در هفته دروس فيزيوپاتولوژي تدريس مي شود.
ج – در طول 6 ماه درس پاتولوژي اختصاصي و فارماكولوژي بطور مستقل تدريس مي شود.
توصيه ميشود اين دروس همزمان و يا پس از برگزاري مباحث فيزيوپاتولوژي سيستم مربوطه تدريس شوند. ترتيب تقسيم واحدهاي پاتولوژي اختصاصي و فارماكولوژي در طول 6 ماه بعهده دانشكده مربوطه است.
3 -2 – 2- در پايان تدريس هر يك يا دو مبحث فيزيوپاتولوژي امتحان مربوطه انجام خواهد شد. كسانيكه در امتحان حد نصاب نمره قبولي را بدست نياورند در پايان ترم مجددا اين مبحث را امتحان خواهند داد. نمره امتحان تجديدي نمره نهائي مبحث را تشكيل خواهد داد چنانچه دانشجويي در امتحان تجديدي نيز نمره قبولي را كسب نكند در پايان دوره موظف به تكرار آن مبحث خواهد بود.
4 -2 – 2- امتحان دروس پاتولوژي اختصاصي و فارماكولوژي و نشانه شناسي در پايان 6 ماه يكجا بعمل مي آيد. تصميم درمورد امتحانات ميان ترم بعهده اساتيد مربوطه است.
5 – 2- 2- قبولي در كليه دروس مرحله نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژي شرط ورود به دوره باليني است در موارد استثنايي دانشكده مي تواند دانشجوئي را كه در يكي از دروس فيزيوپاتولوژي مردود شده است به دوره باليني وارد كند. دانشجو مي بايست حداكثر ظرف مدت يك ترم امتحان درس مردود شده را با موفقيت بگذراند و در صورت عدم موفقيت موظف به تكرار كلاسهاي آن درس خواهد بود.
6 – 2- 2- حداكثر زمان مجاز براي گذراندن مرحله دوم يك سال مي باشد.
7 – 2- 2- قبل از شروع دوره كارورزي دانشجو موظف است سه هفته كارآموزي بهداشت را در واحدهاي بهداشتي درماني وزارت بهداري بگذرانند.
8 – 2- 2 – ساير مقررات تابع – آئين نامه آموزشي مصوب ستاد انقلاب فرهنگي خواهد بود.

3 -2–مرحله سوم: (كارآموزي باليني)
هدف از اين مرحله تشخيص بيماريها از ديدگاه باليني و آزمايشگاهي و بدست آوردن توانائيهاي لازم در بكار بردن انديشه و استقلال و نتيجه گيري سريع به منظور برخورد منطقي و صحيح با بيمار و طراحي عمليات پيشگيري و درماني مي باشد.
1 – 3- 2- زمان گذراندن كار آموزي باليني بطور مطلوب 20 ماه است كه طي آن دوره هاي داخلي، جراحي، كودكان، زنان و زايمان، چشم، گوش و حلق و بيني، روانپزشكي، راديولوژي، پوست و واحدهاي باقيمانده دروس عمومي براساس جلداول پيوست گذرانده مي شود. محل گذراندن كارآموزي ها، بيمارستانهاي آموزشي مي باشند.
كارآموزي باليني شامل دو بخش است آموزش بر بالين بيماران بستري در بخش و آموزش در درمانگاه.
بخش قابل توجهي ازكارآموزي مي بايست به آموزش و درمانگاهها اختصاص يابد و نحوه بررسي و درمان بيماران سرپائي با حضور اعضاي هيئت علمي و دستياران بخش به دانشجويان تعليم داده شود.
2 – 3- 2 – حداكثر زمان مجاز براي گذراندن مرحله كارآموزي 27 ماه است. در صورتي كه دانشجو بدون ترك تحصيل موقت و داشتن عذر موجه در طول 27 ماه موفق به گذراندن دوره كارآموزي نباشد، مجاز به ادامه تحصيل نيست.
3 – 3- 2- در صورتي كه مجموعه غيبتهاي موجه دانشجوئي طي كارآموزي در يك بخش از يك دهم كل مدت كارآموزي در آن بخش تجاوز كند، آن دانشجو موظف به تكرار كامل كارآموزي در آن بخش ميباشد. در خصوص موارد استثنايي تصميم بر عهده شوراي، آموزشي دانشكده است.
4 – 3- 2- برنامه سال چهارم و پنجم به شرح زير است: از ساعت  7 صبح الي 2 بعد از ظهر شنبه تا چهارشنبه:
الف – كارآموزي باليني در بخشهاي طبق برنامه تنظيمي هر بخش و با شركت اساتيد مربوطه انجام مي شود.
ب – يك روز در هفته به تدريس واحدهاي باقيمانده دروس عمومي اختصاص دارد.
ح – دروس نظري باليني بعد از ظهر ها تدريس خواهد شد.
امتحان بخشهاي باليني در پايان كار آموزي هر بخش و امتحان دروس نظري در پايان هر ترم برگزار ميشود.
5 – 3- 2 – در پايان مدت هر بخش ارزيابي باليني باتوجه به موارد زير انجام مي شود:
الف – رعايت اخلاق اسلامي و حفظ شئون پزشكي و حسن رابطه با بيماران و ساير كاركنان بخش.
ب – ميزان علاقه و پشتكار حضور مرتب و تمام وقت در بخش و كلاسهاي مربوطه طبق برنامه تنظيمي بخش.
ج – دقت و احساس مسئوليت در انجام امور محوله.
د – قدرت يادگيري و ميزان برداشت دانشجو از آموزشهاي باليني و پيشرفت او در طي كارآموزي در بخش نحوه انجام امتحان بعهده مسئولين بخش مربوطه مي باشد.
6 – 3- 2- شرط قبول شدن در كارآموزي در بخش كسب حداقل 12 نمره از 20 مي باشد. در غير اين صورت دانشجو موظف به تكرار كارآموزي در اين بخش است.
7 – 3- 2- شرط ورود به مرحله كارورزي قبول شدن در كارآموزي كليه بخشها مي‌باشد.

4–2–مرحله چهارم: (كارورزي باليني)
هدف از اين مرحله پرورش مهارتها و تقويت قدرت تصميم گيري و افزايش اتكاء بنفس و تكميل پرورش انديشه از طريق روياروئي مستقيم كارورز با مسائل بهداشتي و درماني و واگذار كردن مسئوليت امور بهداشتي – درماني بعهده او مي باشد.
1 – 4- 2- زمان مطلوب گذراندن مرحله كارورزي – 18 ماه است كه طي آن دوره هاي داخلي، جراحي، كودكان، زنان و زايمان، بهداشت، گوش و حلق و بيني، چشم و روانپزشكي توسط كليه كارورزان و يك دوره از دوره هاي اعصاب، عفوني، قلب و پوست براساس جدول پيوست در بيمارستانهاي آموزشي و يا ساير بيمارستانهائي كه قابليت پذيرش كارورز را داشته باشند گذرانده مي شود.
2 – 4- 2 – كارورز در طول 18 ماه دوران كاروزي مي تواند از يكماه مرخصي استفاده نمايد.
3 – 4- 2 – در صورتيكه مجموع غيبتهاي كارورزي در طول يك بخش از يك دهم كل مدت آن تجاوز نمايد موظف به تكرار كارورزي در آن بخش است. در خصوص موارد استثنائي تصميم بر عهده شوراي آموزشي دانشكده است.
4 – 4- 2- ساعت كار كاروزان توسط شوراي آموزشي دانشكده و يا بخشهاي مربوطه تنظيم خواهد شد.
بخش عمده اي از كارورزي باليني هر بخش مي بايست به بررسي و درمان بيماران سرپائي در درمانگاه ها با حضور و راهنمائي اعضاي هيئت علمي و دستياران بخش اختصاص يابد.
5 – 4 – 2- پس از خاتمه زمان كارورزي در هر بخش گواهي انجام كار و ارزيابي كيفيت كارورزي بصورت نمره صفر تا 20 با توجه به موارد زير توسط بخش مربوطه بمنظور ضبط در پرونده كارورز صادر مي شود.
الف – رعايت اخلاق اسلامي و حفظ شئون پزشكي و حسن رابطه با بيماران و ساير كاركنان بخش.
ب – حضور مرتب و تمام وقت در بخش و انجام كشيك هاي محوله براساس برنامه تنظيمي بخش.
ج – دقت و احساس مسئوليت در انجام امور محوله طبق ضوابط بخش.
د – افزايش مهارت و ميزان برداشت كارورز از طول دوره كارورزي در آن بخش.
6 – 4- 2- شرط قبول شدن در كارورزي هر بخش كسب حداقل 12 نمره از 20 مي باشد در غير اين صورت كارورز موظف به تكرار كارورزي در آن بخش است.
7 – 4 – 2- حداكثر زمان مجاز براي گذراندن مرحله كارورزي 2 سال است. در صورتيكه كارورزي موفق به گذراندن اين مرحله طي 2 سال نباشد تصميم درخصوص وي بر عهده شوراي پزشكي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.
8 – 4 – 2- بمنظور اخذ دانشنامه پزشكي هر كارورز موطف به ارائه يك رساله تحقيقي در يكي از زمينه هاي پزشكي مي باشد.
9 – 4- 2- كنكوركارورزي
1 – براي دانشجوياني كه از اول بهمن ماه 61 به بعد آموزش پزشكي خود را آغاز كرده اند قبل از شروع مرحله كارورزي، امتحاني موسوم به كنكوركارورزي شامل كلياتي از دروس پايه و اصلي و عمومي، فيزيوپاتولوژي و علوم باليني بطور سراسري برگزار مي شود.
تبصره 1 – شركت در اين كنكور براي ورود به مرحله كارورزي ضروري است.
تبصره 2 – شرط شركت در اين كنكور قبول شدن در كارآموزي كليه بخشها مي باشد.
2 – هر دانشجو براساس رتبه اي كه در اين كنكور بدست آورده حق تقدم درانتخاب بخشهاي موجود براي گذراندن مرحله كارورزي در دانشكده مربوطه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید